Atrakcje

Swoją ofertą turystyczną kusi miejscowość Nadole, w której znajduje się Skansen Zagroda Gburska i Rybacka oraz nowa przystań na Jeziorze Żarnowieckim. Jezioro jest jedynym na tym obszarze akwenem nieobjętym strefą ciszy, toteż jest doskonałym miejscem do uprawiania wszelkich sportów wodnych oraz korzystania z doskonałej oferty wędkarskiej.

Jeśli nie jesteś amatorem rejsów spacerowych i chciałbyś przeżyć niezapomnianą przygodę zapraszamy na rejsy motorówkami po Jeziorze Żarnowieckim. Szybka Łódź Motorowa „Parana” wyposażona w silnik motorowy o mocy 250 KM, poruszająca się z prędkością 80 km/h oraz Szybka Łódź Motorowa „Iguasu” wyposażona w 2 silniki o mocy 250 KM i poruszająca się z prędkością 100 km/h czekają na Ciebie! Łodzie zabierają na swój pokład jednorazowo 12 osób i oferują niezapomniane wrażenia z rejsu.

Odwiedzając z rodziną lub przyjaciółmi okolice Jeziora Żarnowieckiego zapraszamy na rejs Statkiem Wycieczkowym „Nadolanin”. Statek cumuje przy przystani w Nadolu, gdzie rejsy statkiem mają swój początek i koniec. Z pokładu statku można podziwiać urodę Jeziora Żarnowieckiego oraz zobaczyć największą w Polsce elektrownię szczytowo–pompową i Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, na terenie której budowana była pierwsza w Polsce Elektrownia Jądrowa Żarnowiec. Statek Wycieczkowy „Nadolanin” pływa po wodach Jeziora Żarnowieckiego od 2004 roku. Statek na swój pokład jednorazowo zabiera 54 osoby. Jednostka posiada napęd elektryczny – wyposażona jest w 2 akumulatory – co zapewnia w pełni ekologiczną eksploatację. Porusza się z maksymalna prędkością 6 węzłów. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów wodnych 2 i 4 – osobowych, uprawiania wszelkich sportów wodnych oraz korzystania z doskonałej oferty wędkarskiej.

Przy molo, z którego odpływa statek wycieczkowy Nadolanin znajduje się przystań rybacka. Gdy wieczorem przy przystani nie ma kutrów rybackich to znak, że następnego dnia, wczesnym ranem można będzie kupić świeżą rybę prosto z jeziora.

W miejscowości Gniewino zapraszamy również na pływalnię krytą wyposażoną w zjeżdżalnię wodną oraz na 4-torowy bowling i salę widowiskowo- kinową.

Skansen

Zyndranowa_skansen

W Nadolu znajduje się również Skansen Zagroda Gburska i Rybacka, w którym prezentowana jest historia Kaszubów z okolic Jeziora Żarnowieckiego. Ciekawe wystawy sezonowe oraz cykliczne imprezy plenerowe: „Pielgrzymka Wodno – Piesza na Odpust św. Anny” w lipcu, Festyn Folklorystyczny „Krancbal” (kaszubska impreza z jarmarkiem, zabawami, pokazami regionalnej kultury i wieloma innymi atrakcjami) czy „Dzień Chleba ” w sierpniu dodatkowo uatrakcyjnią pobyt na Wysoczyźnie Żarnowieckiej.

Przystań Nadole

img_8602_wide

Jesienią 2010 roku został zakończony pierwszy etap projektu pod nazwą: „Wzmacnianie atrakcyjności turystycznej Gmin Krokowa i Gniewino poprzez: budowę dwóch i przebudowę dwóch przystani jachtowych na Jeziorze Żarnowieckim”, przy udziale środków pochodzących z Unii Europejskiej. Rezultatem projektu jest budowa 2 przystani jachtowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowościach Lubkowo oraz Brzyno. Ponadto przebudowane zostały 2 istniejące pomosty w Lubkowie i Nadolu.

Największa na Jeziorze Żarnowieckim przystań w Nadolu rozbudowana została o stały pomost cumowniczy dla statku pasażerskiego „Nadolanin” oraz pomost pływający dla jachtów i motorówek. Oddany do użytku został również budynek obsługi ruchu pasażerskiego, budynek obsługi przystani, wiata do organizacji imprez plenerowych oraz piękne tereny spacerowe.

Obecnie przystań w Nadolu wyposażona jest w Statek Wycieczkowy „Nadolanin”, szybkie łodzie motorowe „Parana” i „Iguasu” , łodzie wędkarskie i rowery wodne.

Spływy kajakowe

Brda_spływ_kajakowy_04.07.10_p

Pobliska rzeka Piaśnica zaprasza na spływy kajakowe w sezonie wiosenno-letnim. Trasa rozpoczyna się przy tamie Jeziora Żarnowieckiego (w części północnej jeziora), a kończy w ujściu rzeki, na najpiękniejszej plaży w Polsce, w miejscowości Dębki.Piaśnica przepływa przez rezerwat “Piaśnickie Łąki”-Natura 2000, uznawany za jeden z najcenniejszych rezerwatów Pomorza i Kaszub. Rzeka ta słynie z krystalicznie czystej wody i bogatego ekosystemu. Kajakarstwo to doskonała forma aktywnego wypoczynku w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.

Kaszubskie Oko

img_8615_wide

W niewielkiej odległości od Nadola w miejscowości Gniewino znajduje się Kompleks Turystyczno – Rekreacyjny „Kaszubskie oko”, który powstał w 2006r. z inicjatywy władz samorządowych Gminy Gniewino. Architekturę kompleksu zaplanowano w formie „oka”. Głównym jego elementem jest „źrenica” – Wieża Widokowa, kopiec na którym stoi wieża oraz rabaty kwiatowe stanowią „tęczówkę oka”, natomiast drewniane pergole symbolizują zarys rzęs.

Atrakcje kompleksu

Rekreacyjne elementy „Kaszubskiego oka” to wyposażone w 18 stanowisk pole do mini-golfa, ziemne pole szachowe, plac zabaw w wersji standardowej, w postaci „Statku Piratów” oraz wybudowany z myślą o dzieciach starszych – linowy plac zabaw. Duże zainteresowanie budzą również naturalnych rozmiarów makiety dinozaurów – Triceratopsa i Tyrannosaurusa rex oraz makiety Stolemów – kaszubskich siłaczy!

Wieża Widokowa – źrenica Kaszubskiego Oka

Podstawą wieży, wybudowanej w kształcie klepsydry, jest kopiec porośnięty roślinami, w którego wnętrzu znajdują się pomieszczenia biurowe, punkt „it”, sprzedaż pamiątek oraz duży hol, w którym prezentowane są różne wystawy i ciekawostki. Całkowita wysokość wieży wraz z iglicą wynosi 44 metrów. Na platformę widokową wieży możemy się dostać pokonując 212 schodków lub 36 metrów windą.

Co można zobaczyć z wieży?

Przede wszystkim przy dobrej widoczności zobaczymy Morze Bałtyckie oraz morenowe wzgórza Jeziora Żarnowieckiego. Można stąd również dostrzec pozostałości po słynnej budowie elektrowni jądrowej. Ciekawostką jest rozległy (122 ha powierzchni) zbiornik górny największej w Polsce elektrowni szczytowo – pompowej oraz farma 21 elektrowni wiatrowych.

Raj dla wędkarzy

38

Od 1 stycznia 2013 roku Gniewińskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. stało się prawnym użytkownikiem Obwodu Rybackiego Jeziora Żarnowieckiego. Akwen Jeziora Żarnowieckiego objęty jest zabezpieczeniem WOPR Gdynia. Wszystkich pasjonatów wędkarstwa serdecznie zapraszamy!

Ciekawostki

W dwudziestoleciu międzywojennym Jezioro Żarnowieckie znalazło się na granicy II Rzeczpospolitej oraz Niemiec. Po zakończeniu I wojny światowej, gdy Polska odzyskała niepodległość, w wyniku działania Międzynarodowej Komisji Demarkacyjnej, całe jezioro, wraz z terenami wsi Nadole, przypadło Polsce. Nadole stało się wyspą polskości w otoczeniu niemieckim i jedynie przez jezioro bezpośrednio dotykało obszaru Polski. Pozostałością po tym okresie jest odbywająca się do dziś w lipcu pielgrzymka wodno–piesza na Odpust Św. Anny z Nadola do Żarnowca.

W latach 80-tych XX wieku na brzegu Jeziora Żarnowieckiego miała powstać pierwsza w Polsce Elektrownia Jądrowa Żarnowiec. Jednak w 1990r. po fali licznych protestów ekologów oraz mieszkańców regionu jej budowa została wstrzymana. Teren na którym znajdowała się kiedyś miejscowość Kartoszyno i na którym miała stanąć elektrownia jądrowa zarządzany jest obecnie przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Inną ważną inwestycją zlokalizowaną nad Jeziorem Żarnowieckim jest największa w Polsce elektrownia szczytowo – pompowa o mocy 716 MW. W skład elektrowni wchodzą: sztuczny zbiornik górny elektrowni o powierzchni 122 ha mieszczący ponad 14 milionów m3 wody, 4 rurociągi derywacyjne o długości 1100 m każdy i średnicy dochodzącej do ponad 7 m, budynek siłowni elektrowni, kanał odpływowy oraz zbiornik dolny, który stanowi Jezioro Żarnowieckie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Akceptuję